Sesalnik je zagotovo nepogrešljivo orodje za čiščenje. Potrebujemo ga doma, na delovnem mestu, še posebej pa v prostorih, kjer je veliko prahu in drugih ostankov s tal in površin.
Dober sesalnik nam namreč zagotavlja čisto in varno okolje. Na trgu je na voljo veliko različnih vrst: suhi sesalniki, mokri in suhi sesalniki, sesalniki za čiščenje preprog, sesalniki za posebne in industrijske namene. Za pravilen nakup je pomembno vedeti, katere elemente je treba upoštevati. Danes bo beseda tekla o tem, kako najti dober sesalnik.
Sesalnik izberite glede na svoje potrebe
Prvi korak k pravilni izbiri sesalnika je razumevanje lastnih potreb. Kje se bo sesalnik uporabljal? Kako dolgo? Kaj mora pobrati? To so tri ključna vprašanja, ki si jih je treba zastaviti pred nakupom. Izbira na podlagi potreb dejansko pomeni, da je treba upoštevati naslednje dejavnike:
- vrsto in dimenzije okolja
- vrsta in količina materiala, ki ga je treba posesati
- pogostost uporabe
Skupaj si oglejmo glavne lastnosti sesalnika, ki jih je treba pred nakupom preveriti. Vedno poglejte, kakšna je zmogljivost sesalnika in moč motorja. Nikakor ne pozabite na raven hrupa, kako je sesalnik zasnovan in način filtriranja. Vsekakor se prepričajte tudi o priloženi dodatni opremi.
Zmogljivost sesalnika
Dva glavna kazalnika za določanje učinkovitosti vakuumske moči sta dvig vode in pretok zraka. Vodni dvig se meri v mmH2O, mbar ali kPa. Predstavlja sesalno silo in je referenčni parameter za sesanje tekočin in težkih materialov. Pretok zraka se meri v m3/h ali l/s. Izraža količino vsesanega zraka in je referenčni parameter za sesanje drobnega prahu in lahkih materialov.
Moč motorja
Moč motorja je izražena v vatih, kW ali HP. Odvisna je od vrste in števila motorjev, s katerimi je sesalnik opremljen. Izbira števila motorjev in s tem moči mora biti sorazmerna z načinom uporabe in količino materiala, ki ga je treba sesati. Običajno se uporabljata dve vrsti motorjev: enostopenjski ali dvostopenjski. Za enostopenjske motorje je značilen večji pretok zraka, za dvostopenjske pa večji podtlak.
Raven hrupa
Raven hrupa, izražena v decibelih dB (A), je še en parameter, ki ga je treba oceniti. Čeprav ni strogo povezana z učinkovitostjo, ima zagotovo posledice za udobje, zlasti če se sesalnik uporablja v okolju, občutljivem na hrup.
Zasnova sesalnika
Še en element, ki ga je treba analizirati, je struktura: teža in dimenzije, največja dosegljiva razdalja in okretnost. Skupne mere in teža se razlikujejo glede na model in uporabo. Če je sesalnik na kolesih in ga je treba uporabljati za dejavnosti čiščenja, kot so pisarne, trgovine, srednje majhni prostori, je pomembno, da ni pretežak (manj kot 10 kg). Po drugi strani pa, če se uporablja na primer v industrijskih okoljih, so ti dejavniki drugotnega pomena. Poleg tega je zbiralnik lahko večji ali manjši in izdelan iz različnih materialov: plastike ali jekla. Treba je upoštevati tudi dolžino napajalnega kabla.
Še en vidik, ki ga je vredno oceniti, je sistem za ravnanje, kot sta voziček in kolo. Pri uporabi na prostem so na primer primernejši sesalniki z vozički z velikimi gumiranimi kolesi, ki zagotavljajo najboljšo okretnost tudi na grobih tleh. Poskrbite, da bo vaš sesalnik okreten, saj vam bo to močno olajšalo delo.
Filtriranje
Vsi sesalniki so opremljeni z vrsto visoko učinkovitih filtrov, ki preprečujejo, da bi se zbrana umazanija sprostila nazaj v okolje. Vrečko lahko štejemo za prvi zbiralni element. Vsi sesalniki za suho sesanje so običajno opremljeni z vrečko iz mikrovlaken, ki je odporna proti trganju in lomljenju ter zbira prah. Poleg vrečke je na voljo tudi filter pred sesalnikom, ki ščiti motor pred sesanim prahom, in filter za sesalnikom, ki preprečuje kroženje prahu nazaj v okolje. Obstajajo različne vrste gorvodnih filtrov: glavni poliestrski filter, pralni poliestrski vložki ali HEPA z visoko učinkovitostjo filtriranja. Za zagotavljanje visoke učinkovitosti in zaščito delovanja sesalnika je treba načrtovati redne vzdrževalne posege in redno menjavati filtre.
Dodatna oprema
Običajno je vsak sesalnik opremljen z različnimi dodatki za izvajanje različnih vrst sesanja. V fazi izbire sesalnika je treba preveriti število in vrsto dodatne opreme ter dodatne funkcije.
Na trgu je na voljo veliko sesalnikov, ki se razlikujejo po uporabi, zmogljivosti in tehničnih značilnostih. V fazi odločanja je vedno najbolje poiskati strokovno in usposobljeno osebje, ki lahko stranko vodi od začetnega posvetovanja do nakupa in do konca življenjske dobe izdelka ter tako zagotovi celovito in prilagojeno storitev. Nepremagljive pa smo našle sesalnik, ki bo zagotovo navdušil tudi vas.
Electrolux EB61C2DBP 600 Bagged cleaner sesalnik z vrečko za prah Blue
Sesalnik Clean 600 z vrečko združuje način samodejnega čiščenja tal na nastavku z intuitivnim dostopom za brezkompromisno delovanje in manj prekinitvami. Magnetni tihi nastavek za prah pa omogoča zmogljivo sesanje majhnih delcev, da lahko posesate do 100 % prahu iz razpok.
Enostavnejše čiščenje in nožne komande
- Zdaj lahko enostavno čistite s funkcijo nožnih komand. Spremenite nastavitve navijalca kabla, gumba za vklop/izklop in nastavitve moči, brez vaših rok.
- Na osnovi internega testa poskrbi za čistejši zrak.
- Klasični, dolgotrajni, pralni in higienični filter S-bag® odstrani do 99,99 % delcev > 1 mikrometer, za čistejši zrak.
- Zmogljivo, trajnostno in narejeno iz do 50-odstotno reciklirane plastike.
- 50 % vse uporabljene plastike se reciklira in natisnjeni material je narejen iz recikliranega papirja. Trajnost in popolna zmogljivost brez kompromisov.
- Gladko in preprosto čiščenje ter gibanje po prostoru s koleščki, ki se preprosto obračajo.
- Koleščki s preprostim obračanjem omogočajo enostavno manevriranje na različnih površinah. 12-metrski doseg delovanja pomeni, da premikanje po sobah poteka tekoče.