Dr. Milan Krajnc: Slovenke, preveč ste popustljive.

»Drage Nepremagljive, postanite nepopustljive, ko gre za to, da živite sebe in svojo resnico. Postanite samosvoje. Ne popuščajte,« je sporočilo mojega pogovora s psihoanalitikom, predavateljem, avtorjem Dinamičnega modela vodenja podjetij ter številnih knjig, e-knjig in zvočnih zapisov, prof. dr. Milanom Krajncem.

Ali, kot je zapisal v svoji knjigi Priročnik za ženske: »Največja napaka, ki jo počnete, je, da ne živite svojih sanj, temveč se ves čas podrejate, prilagajate oz. naredite vse, tudi če je to proti vašim željam, da vas drugi opazijo. Dovolj! Sebe postavite na prvo mesto, ne glede na to, kaj bodo drugi rekli.  Naredite točno to, kar v tem trenutku čutite … Da, najprej boste iz sebe morale spraviti vse tisto, kar že dolgo držite v sebi.« 

prof. dr. Milan Krajnc

Kaj ženskam najbolj pomaga priti v stik s samimi seboj?

Glasba iz najstništva, iz obdobja, ko ste najbolj živele. Potem lahko pride še ples, z njim se izrazi tudi telo. Nato po navadi ženska začne posegati še po literaturi, pa ni treba, da so to ravno psihološke knjige, ki so ji v oporo, lahko so tudi ljubezenski romani ali knjige o ženskah, ki so dosegle veliko; lahko so knjige o umetnosti, karkoli, kar ji je všeč, kar jo pritegne. Ob branju se ustvarjalnost še bolj razvije. In šele potem lahko pridejo joga, meditacija, tehnike, ob katerih se lahko ženske umirijo.

Ne z meditacijo, začnite z divjanjem 

»Pomembno je, da ne začnete z umirjanjem, temveč z divjanjem. Ker divjosti v sebi ne morete ugasniti na silo. V nekem trenutku ženske rabite divjost. In tega vam partner včasih ne more dati, zmede ga in če nista dovolj povezana, lahko zaradi te divjosti, četudi je je v vas le en odstotek, odidete iz varnega zavetja. To je tisto, česar moški ne dohajamo. Ne zmoremo razumeti, kaj lahko naredi ženska, ko se ne zna sama uravnavati, ko ji gre mož na živce …

Če se partnerja o tem pogovarjata, če se lahko izrazite, kako se v določenem trenutku počutite, kakšne so vaše potrebe, lahko moški zadovolji vse nivoje ženske. Mogoče ne v tistem trenutku, ampak dejstvo je, da tudi moški to lahko razvije, vendar mu mora ženska pri tem pomagati. In potem lahko izrazi tudi svojo divjo plat, četudi je moški ob njej miren. Ni namreč nujno, da se ženska takrat mora izraziti fizično. Zanjo je takrat pomembno, da se zgodi neka akcija. Morda je dovolj, da gre(sta) na eno vožnjo z motorjem ali da gre z nekom, s katerim ne bi smela – poudarjam – v svoji glavi ne bi smela –, na kavo.« 

Priročnik za ženske
Del knjige Priročnik za ženske je preoblikovan v zvočno knjigo z naslovom Samosvoja.

Nič ni prepovedano!

»Ženske se najprej morate zavedati, da nič ni prepovedano, da vse lahko. To, da nečesa ne smete, je samo psihološki vzorec iz otroštva, ker ste imeli v otroštvu preveč prepovedi. Če bi bile vzgajane v svobodi, bi v odraslosti brez težav živele sebe. Ne govorim o tem, da bi bile lahko s komerkoli, ampak o svobodi, da živite, kakor čutite. Če bi tako živele, ne bi imele slabe vesti, ko bi šle z nekom na kavo, četudi ste poročene. Pomembno je, da postanete samosvoje. Prav zato sem napisal knjigo Priročnik za ženske in del te knjige preoblikoval v zvočni zapis Samosvoja. In tudi Priročnik za moške, da vas bodo lažje razumeli

Kaj se zgodi z moškim, ko ženska začne živeti sebe? 

»Moški se odzivajo zelo različno, a po navadi se takrat moški zapre vase. Začne razmišljati, kaj se dogaja, največkrat pomisli na to, da ima ženska drugega, zelo malo pa je takšnih, ki začnejo razmišljati o tem, kaj lahko naredijo oni.« Kako jih spodbuditi k temu, me zanima, dr. Milan Krajnc pa pravi, da moramo biti pri tem izredno nežne, potrpežljive in tudi zapeljive. »Počasi začnite spreminjati neko njegovo dnevno navado. Če npr. neke stvari vedno pušča na istem mestu, mu na mehek način pomagajte, da začne to spreminjati. Ko bo moški začel spreminjati neko navado, bo tudi v glavi spremenil pogled na življenje in takrat se bo veliko lažje odločil tudi za obisk terapevta.«

Odnos je neke vrste trgovina

»Pomislimo takole: odnos je neke vrste trgovina,« nadaljuje dr. Milan Krajnc in razloži: »Da bomo šli nekaj kupiti, moramo imeti potrebo po tem, da bomo to kupili. Nekdo ali nekaj mora to potrebo v nas zbuditi. In zdaj govorim o osvajanju in zapeljevanju. Moški osvajamo, ženske zapeljujete. Ženska naj torej moškega, ko vidi, da se ta ne premakne, začne zapeljevati. Drug drugega morata toliko poznati, da vesta, kaj drugega privlači. Če se ne poznata, nima nobenega smisla, da sta sploh skupaj, saj je to samo površinski odnos. In to ne bo šlo na dolgi rok.

A pari, pri katerih je bila iskra, četudi le enkrat, torej je bila močna kemija moško-ženske privlačnosti, jo lahko vsak dan zbudijo na novo, ženske z zapeljevanjem in moški z osvajanjem.«

Torej, drage Nepremagljive – poiščite tisti gumb na sebi, ki prebuja željo po tem, da svojemu dragemu pokažete svoje čare. Četudi vam gre ta trenutek na živce. Spomnite se, kako sta se imela na začetku, in stvari se bodo spremenile.

Človeški odnos v družini

Dr. Krajnc tu omeni, da se ves čas moramo zavedati, da moramo skrbeti za človeški odnos v družini: »Prvi korak v odnosu je spoštovanje drugega tako, da ga ne omejuješ; predhodno pa moramo za to poznati svoje meje in poskrbeti zase. Če se boste razvajale in se urejale zase, boste znale same sebi postaviti ceno; cene vam ne smejo postavljati drugi. Če namreč nimate lastne vrednosti, se obesite na moškega in potem ima občutek, da vas vleče za sabo in postanete breme …

Če se boste razvajale in se urejale zase, boste znale same sebi postaviti ceno; cene vam ne smejo postavljati drugi.

Drugi korak je komunikacija: pomembno je, da se začnemo pogovarjati točno to, kar čutimo, obenem pa ne sodimo drugih ljudi in ne vsiljujemo svojega mnenja. Vsak pove točno to, kar čuti in misli, brez tega, da drugega prizadene ali mu kar koli vsiljuje. Seveda je pomembno tudi, da nas ni strah povedati svojega mnenja. Velikokrat je težava tudi moško-ženska komunikacija: ženske imate potrebo povedati, biti slišane, moški pa hočejo iti takoj v akcijo in po navadi s tem naredijo samo še več problemov. Zato moške učim potrpežljivosti, s katero bodo začeli razumevati ženske.

Menim namreč, da smo za ta kaos, v katerem smo se znašli, krivi moški. In da je čas, da se moški prebudi. Da ste včasih tečne, divje, napadalne, smo v osnovi krivi mi, moški. Ve imate kreativno energijo. Če ta energija ni usmerjena ali zavarovana – če se v njej ženska ne počuti varno, gre v drugi konec; same namreč v nekih fazah tega ne morete nadzorovati. Moški od tega lahko beži ali je zaradi vašega obnašanja njegova samozavest vedno nižja. Ker življenje ves čas teži k ravnovesju, torej tudi v zakonu, pa lahko pri ženskah ta agresija samo raste. Zato je tako zelo pomembno, da ve živite sebe, moški pa razumejo, kako in zakaj čutite in delujete.« 

Prek zgodb v knjigi lahko vidimo, da reševanje težav lahko poteka tudi na sproščen in zabaven način
Zvočna knjiga Iz dnevnika psihoterapevta.

Ženske s svojo energijo dajete moškim občutek, da živijo

»Moška energija je zelo stabilna, na nek način monotona. Ženska, kreativna energija, pa nam na nek način da občutek, da živimo. Ta kreativna energija začne sprožati moško energijo in mi jo potem damo nazaj – tako pride do ujemanja jin-jang energij. Da se to lahko zgodi, pa je pomembno, da ostajate samosvoje. Vztrajajte pri svojih principih. Torej: ‘Jaz to želim in jaz zdaj to čutim. Jaz grem to pot. Kolikor se da, vztrajajte pri svojem.’ Ne popuščajte.

Vsak posameznik mora vztrajati pri svojih občutkih. Ker na koncu – kaj nam ostane v življenju? Samo še občutki. Zadnjih pet minut življenja se nam odvije tisto, kar smo v tem življenju čutili. Ali če pogledava malo bolj abstrakno: energija, ki pride v fizično telo, nima spomina. Prišla je samo po višjo frekvenco, da bo lahko nekje napredovala. In to višjo frekvenco lahko dobi samo z dobrimi občutki. To je tisto, kar je namen nekega življenja,« doda dr. Milan Krajnc, ki nam je razložil svoj model Dinamični krog, s katerim nam pomaga v življenju ohranjati ravnovesje. 

Ko ste v ravnovesju, ne potrebujete zunanjih potrditev

»Najprej poskrbimo za svoje telo, intelekt, čustva in potem dušo. Če to enakomerno vzdržujemo, smo v ravnovesju in ne potrebujemo zunanjega vpliva. To je pot do svojega notranjega miru. Ko se začnemo sami ukvarjati s stvarjo, ki nam je všeč, nas okolica več tako ne zanima, tudi partner v tistem trenutku ni več najbolj pomemben. Toda slej ko prej bo prišel partner, ki bo to energijo podpiral. Vendar moramo ta korak – korak k lastnemu ravnovesju –, narediti mi sami. Ne glede na to, kakšen občutek ima ženska – da je ta trenutek njeno življenje ali zakon katastrofa, da je konec sveta –, je dobra novica ta: dokler je živa, lahko vzpostavi ravnovesje sama s seboj. Nikoli ni prepozno. In če je težko, si lahko sprva nameni le pet minut na dan. Vendar enkrat moramo začeti.« 

»Bistvo je v tem, da dva nista v zvezi zato, da sta si naporna in da je življenje zaradi financ in dela lažje, temveč da se nadgradita in skupaj uživata v lepotah okoli sebe.«

Moški naj ve, da v njegovem življenju ni nič bolj pomembno kot vi 

Dr. Krajnc predava in svetuje po vsem svetu. Za konec najinega pogovora me je zanimalo, kaj v primerjavi z drugimi ženskami opaža pri Slovenkah – kje lahko življenje sebi in svojim družinam izboljšamo. »Preveč ste popustljive. In pozabljate, da morate v svojega moškega vcepiti misel, da ni nič bolj pomembno zanj kot vi. To sporočilo mora dati ženska svojemu moškemu. Ko smo enkrat preveč popustljivi, pade samozavest, samopodoba, potrditve začnemo iskati na Facebooku, Instagramu, ob cigaretah in alkoholu, ljubimcih … Moški pa bodo morali spoznati: če moški ne sliši potrebe svoje ženske in je ne vidi, gre ženska dalje.« 

Komentirajte

Differo d.o.o., 2020 Nepremagljiva.si - ISSN 2712-6285, vse pravice pridržane
Pogoji poslovanja - Piškotki

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Preberi več
Se strinjam