Velikokrat me zasujejo z vprašanji, kako se organiziram in lotim večerje z več hodi, ker je to pogosto za večino ovira, da bi se sploh lotili česa takega. Ampak ni tak »bavbav«, kot je slišati. Ves trik je, verjemite, v dobri organizaciji in pripravi.
Najprej se je treba odločiti, kaj sploh bi kuhali. Jaz sestavim celotno večerjo tako, da je vsak hod drugačen − od zelenjave, rib, rdečega mesa ipd. Najbolje, da si nato vse zapišete.
Vedno se najprej lotite hladne predjedi, ker jo imate lahko v celoti pripravljeno in nato samo zložite. Pripravite si vse tako, da imate porcionirano, očiščeno, narezano, ker resnično na koncu samo sestavite.
Pri topli predjedi je zadeva zelo podobna. Če govorimo o kakšnih raviolih, njokih, rižoti, pripravimo omako, za rižoto recimo pripravimo, narežemo zelenjavo, vse stehtamo, na koncu, ko ste postregli hladno predjed, že dokončujete testenine ali rižoto.
Videti je, da je z glavno jedjo mogoče več dela, ampak hej, tudi tu imate lahko vse pripravljeno, narezano meso, zelenjavo očiščeno in narezano, napol skuhano in ohlajeno, omako narejeno ipd.
Sladica pa je lahko ravno tako skoraj v celoti pripravljena in jo samo zložimo.
Tako da izgovorov ni, vse to, kar sem naštela, lahko pripravite dan prej in nato samo dokončujete, pečete …
Zdaj pa z vami delim pripravo štirihodnega menija, za katerega imate lahko zelo dobro predpripravo.
Hladna predjed (priprava en dan prej):
Hladna predjed : pripravo en dan prej
Hladna paradižnikova juha (gazpačo)

Zavremo vodo za blanširanje paradižnika. Blanširanje pomeni, da v zelenjavo (paradižnik) potopimo v krop za 15 sekund. Torej, paradižnike blanširamo, jih ohladimo in olupimo. Olupljene paradižnike razpolovimo, razmesarimo in narežemo na drobno. Kumaro olupimo, odstranimo peške in narežemo na enako velike koščke kot paradižnik. Enako strorimo s papriko. Sesekljamo česen in izkoščičene olive. Nsekljamo čebulo ali šalotko, sveže liste bazilike in vse sestavine razen oliv stresemo v multipraktik. Medtem ko miksamo dodajamo hladno vodo vse do željene gostote, začinimo in postavimo na hladno.
Poleg se odlično priležejo kruhki, ki smo jih popekli na maslu.
Zdaj se lotimo tople predjedi.
Pljukanci z gamberi

Dan prej pripravimo omako: za dve osebi – 100 gramov zrelih paradižnikov, ena bučka, ena manjša paprika, ena šalotka, trije stroki česna, svež peteršilj, oljčno olje, sol in poper. Šalotko nasekljamo, preostalo zelenjavo narežemo na majhne kocke, nato pražimo šalotko s česnom, dodamo zelenjavo, začinimo in kuhamo. Napol kuhani zelenjavi dodamo še peteršilj in še kuhamo. Ko se zelenjava popolnoma razpusti, odstavimo in zmeljemo v fino zmes, lahko tudi precedimo. To je zdaj naša osnova za pljukance.
Pljukance lahko pripravite sami ali pa jih skuhate kupljene.
Naslednji dan samo še skuhate pljukance, v večjo ponev daste oljčno olje, popečete gambere, dodate malo česna, štiri češnjeve paradižnike, narezane na pol, prilijete pol decilitra belega vina, pokuhate, začinite, dodate še malo pripravljene omake, sesekljan peteršilj in pljukance ter vse skupaj kuhate. Na koncu dodate košček masla in ga raztopite.
In imamo končano toplo predjed.
Zdaj se lotimo glavne jedi, ki bo sestavljena iz govejega steaka, poprove omake, kreme pečene gomoljne zelene, medene zelenjava.
En dan prej pripravimo kozarčke.
Zavremo 400 mililitrov sladke smetane s 60 grami sladkorja in 20 grami vanilinega sladkorja. Dodamo tudi šopek narezane sveže sivke. Posebej namočimo tri liste želatine v mrzlo vodo.
NAROČITE SE NA NAŠE NOVICE IN MOJIH 6 RECEPTOV ZA JESENSKO PIKNIK KOŠARICO BOSTE BREZPLAČNO PREJELE NARAVNOST V VAŠ E-NABIRALNIK!
Nepremagljiva Alma
Goveji steak s prilogo

En dan prej lahko meso že narežemo na lepe steake. Zelenjavo (korenje, zeleno (gomolj), kolerabo, cvetačo …) očistimo, operemo in narežemo na poljubne kose. Skuhamo jih napol. Ohladimo, pokrijemo in pospravimo. Gomolj zelene (300 gramov) očistimo, operemo, narežemo na večje kose, damo na pomaščen pekač ter pečemo na 165 stopinj Celzija okoli 20 minut. Nato damo v kozico, dodamo 200 mililitrov mleka, 50 mililitrov sladke smetane, sol, poper in pokrijemo.
Naslednji dan nam za dokončanje glavne jedi ostane le, da damo kuhati zeleno in pazimo, da se ne zažge, mleko s smetano mora povreti za več kot polovico.
Vmes na ponvi popečemo začinjene steake (okoli slabo minuto z obeh strani), jih damo na pomaščen pekač in do konca pečemo 8−9 minut na 185 stopinjah Celzija v pečici. Ko so pečeni, počivajo še pet minut.
V ponev, kjer smo pekli steake, dodamo malo olja, šalotko, nekaj rezin svežega korenja, zelene, strok česna, prilijemo deciliter refoškega in pokuhamo, da izpari, prilijemo malo jušne osnove in pustimo vreti. Vse to naredimo med peko mesa. Precedimo. V precejeno dodamo žlico vloženega zelenega popra in kuhamo na zmernem ognju. Po potrebi zgostimo s škrobom. Posebej v ponvici do konca skuhamo zelenjavo, jo začinimo in dodamo med. Zeleno spasiramo s paličnim mešalnikom in do konca začinimo. In samo še zložimo vse lepo na krožnik.
In seveda sladica na koncu. Odločila sem se za sivkino panakoto z malinovo omako, piškotnimi drobtinami in svežim sadjem, ki jo pripravimo dan prej.
Sivkina panakota z malinovo omako

Smetana naj vre kakšno minuto, nato posodo odstavimo, dodamo ožeto želatino, premešamo in pokrijemo ter pustimo še okoli pet minut, precedimo, vlijemo v kozarčke in ohladimo.
Naslednji dan jo le okrasimo s piškotnimi drobtinami, svežim sadjem ter kakšnim cvetom sivke.
Tako, drage Nepremagljive, naš štirihodni meni smo končali, in če ste opazili, je res najpomembnejša dobra priprava. Veliko stvari si lahko pripravite dan prej, zato se nikakor ne ustrašite izzivov z več hodi, kvečjemu si postavljajte vedno težje, in videli boste, kako vam bo to postalo navada in začeli boste veselo delati na dobri organizaciji.
Foto: Peter Irman