Kako se po bontonu obnašajo dame?

Učenje lepega vedenja je nekaj, kar poznamo bolj v poslovnem svetu, a tudi v manj formalnih situacijah se je treba znati obnašati.

Nepremagljive smo že pred časom pripravile intervju z gospo Simono Lečnik Očko, ki je magistrica mednarodnih in diplomatskih študij ter vodja in ustanoviteljica Lumie – Akademije vrednot, ki vas je tako navdušila, da smo ji postavile še nekaj vprašanj. Ker lepo vedenje in bonton ni nekaj zastarelega, smo jo tokrat povprašale o damskem vedenju. Seveda smo vprašale, kako dolgo naj bo krilo, ko dopolnimo 40 let in kako mora dama sedeti.

Danes bo beseda tekla o damskem vedenju in tudi ženstvenosti. Kako se po bontonu obnašajo dame?

V moji navadi ni, da bi ločevala primerno vedenje po spolu, saj je dobrodošlo in si želim, da se vsi ljudje vedemo spoštljivo in obzirno drug do drugega. Obstajajo pa nekatere smernice, ki veljajo za dame v določenih situacijah, kot so, kako elegantno stati, sedeti ali hoditi. Katere so zakonitosti primerne zunanje urejenosti, predstavljanja in rokovanja. Prav tako gre za standarde, ki dami pomagajo izkazovati spoštovanje do sebe in drugih. Zagovarjam razmišljanje, da prava dama takšne smernice pozna in je tudi njeno vedenje, zlasti v poslovnem svetu, usklajeno z njimi. Kanček premišljenosti, diplomacije, ki se prepletata z občutkom za ljudi in imamo zmagovalno kombinacijo.

Kako sploh opazimo damo?

V zadnjih letih opažam, da je precej pripadnic ženskega spola pozabilo na ženstvenost. Vesti se kot dama, ne pomeni, da smo ves čas nasmejane, nemočne, da se z vsem strinjamo in da vedno vsem ustrežemo. Gre za samospoštovanje, dostojanstvo, spoštovanje drugih, jasno komuniciranje in postavljanje meja. Damo opazimo, preden spregovori. Nase opozori s samozavestno držo, hojo in obrazno mimiko, ko se pojavi v prostoru. Okolica zaznava te signale in kar je najlepše pri vsem, vsi se lahko tega naučimo. Ravno ta znanja predajam ženskam jaz, kjer jih poučim o kulturnem vedenju, glede na situacije, s katerimi se soočajo, oziroma glede na poklic, ki ga opravljajo. Kako poudariti svojo profesionalno plat, ustvariti najboljši vtis in v pravem trenutku zablesteti s poznavanjem smernic sodobnega bontona.

Simona Lečnik Očko je strokovnjakinja za lepo vedenje.

Smeh je nekaj lepega in vsakega spravi v dobro voljo. Kako je z glasnim smehom?

Bonton je živa stvar in nenehno se spreminja. Danes več ne srečujemo gospodov, ki bi z dvigom cilindrov na cestah pozdravljali dame v krinolinah. Prepričana sem, da so v preteklosti dame bile večkrat opozorjene, da naj dajo roko pred usta in se ne smejijo na ves glas, zlasti v družbi džentelmenov. Osebno zagovarjam smeh. Tistega pristnega, ki prihaja naravnost iz srca. Vsekakor bodimo pozorni in se zavedajmo svoje trenutne situacije. Vprašajmo se, v kakšni družbi smo, ali bi naš glasni smeh utegnil zmotiti koga pri sosednji mizi ali pisarni. Gre za obzirnost in uvidevnost. Slišala sem že glasen smeh na pogrebih. Četudi so se znanci spomnili humorne anekdote, ki vključuje ravno pokojnika, pa je glasen smeh najbrž zadnje, kar so želeli slišati njegovi svojci v tistem trenutku. Ocenimo trenutek in družbo, ki nas v danem trenutku obkroža, bodimo obzirni in vselej zmerni. Vsekakor pa je nasmeh na naših obrazih eden najlepših modnih dodatkov, ki ne le nam, ampak tudi drugim pogosto polepša dan. 

Sedenje in stanje je nekaj, kar se morda zdi preprosto, ampak se velikokrat izkaže, da kdo sedi neprimerno. Kako mora dama sedeti?

Kot sedaj že veste, nisem pristaš izraza pravila, saj pri bontonu ni »moranja«, ampak gre za usmeritve, zaradi katerih delujemo bolj samozavestno. Četudi se katera dama odloči, da bo sedela, tako kot odgovarja njej, ne bo nikoli zaradi tega plačala kazni, bo pa zagotovo pustila močan vtis na okolico z neprimernim sedenjem. Odgovornost je v naših rokah. Priporočljivo je sedenje z vzravnanim hrbtom, s čimer poskrbimo za eleganten, samozavesten in obenem sproščen videz. Ko se preveč udobno namestimo v naslonjalo, se namreč ta drža izgubi. Pri sedenju se lahko, predvsem takrat, kadar traja dalj časa, spozabimo in preveč sprostimo. Sedenje prilagodimo namenu in trajanju srečanja.

Kakšna naj bi bila poza sedenja?

Elegantna poza pri sedenju pomeni, da imamo nogi skupaj v kolenih in gležnjih. Nogi sta lahko skupaj na strani, tako razporedimo težo. Lahko pa sta nogi prekrižani zgolj v gležnjih, bodimo pa pozorno, da v kolenih ne bosta šli preveč narazen. Za mizo naj ne bi križale nog. Ker pa je mnogim ta poza udobna, naj bodo le pozorne pri takem sedenju takrat, kadar se odločijo za krilo. Neprimerno je, da ljudem v svoji okolici razkazujemo, kaj se skriva pod našim krilom, medtem ko se trudimo s križanjem nog.

Dolžina krila je nekaj, kar nas lahko hitro zmede. Kakšna je primerna dolžina krila po 40. letu? Kakšna pa je primerna dolžina krila v poslovnem svetu?

V poslovnem svetu je še vedno marsikje uveljavljeno prepričanje, da je manj več in da se raje izognemo kakršnemukoli pretiravanju. Odsvetujejo se prosojna, prozorna in mrežasta oblačila, še posebej tista, ki pokažejo spodnje perilo. Slednje naj bi namreč ostalo očem skrito.

Kaj bi svetovali Nepremagljivim, ko gre za zunanjo urejenost?

Tukaj leta ne igrajo nikakršne vloge. Zunanja urejenost je sicer tudi povezana s funkcijo in poklicem, ki ga opravljamo. Ponekod se še vedno strogo držijo smernic poslovnega bontona, drugod pa so se smernice močno zrahljale. Če upoštevamo standarde bontona, naj bi bila dolžina krila do kolen oziroma največ dva prsta nad kolenom. Predvsem moramo upoštevati dejstvo, da se bo dama najverjetneje prej ali slej usedla in krajše krilo bi utegnilo razkriti stegno dame, kar nikakor ne sodi v poslovni svet. Moj nasvet, ko gre za zunanjo urejenost, je, da so oblačila vedno čista, zlikana, da na njih ne opazimo madežev ali luknjic. Naj se prilegajo našemu telesu, naj bodo primerna naši starosti in tudi delu, ki ga opravljamo. V oblačilih se moramo dobro počutiti, saj se bo to odražalo tudi v našem vedenju. Najdimo »tisto nekaj«, kar bo morda postalo naš zaščitni znak in kar bo dodatno okrepilo našo samozavest.

Tudi pričeska je pomembna. Kakšna dolžina las je primerna za dame po 40. letu? Kakšna naj bo pričeska na poslovnem srečanju?

Bolj kot dolžina las so pomembni umiti lasje. To je ena izmed točk na telesu, ki jih vsi opazimo pri sogovornikih. Številni strokovnjaki so mnenja, da je primerna dolžina las za ženske v poslovnem svetu, do ramen. V nasprotnem primeru se daljši lasje urejeno spnejo v čop. Ponovno se bom vrnila na začetek, in sicer da v prvi vrsti poskrbimo za čiste lase in primerno pričesko. Od doma ne hodimo z mokrimi lasmi, tudi v poletnih mesecih ne, ampak se vedno uredimo doma. Modne smernice se pri oblikah in barvah nenehno spreminjajo, za poslovni svet pa velja, da najprej pomislimo na primernost in se šele nato odzivamo, večkrat zgolj tržno naravnanim modnim smernicam, ki morda ne ustrezajo profilu dela, ki ga opravljamo. 

Ženske velikokrat ne znamo odgovoriti na komplimente. Kakšen je ustrezen odgovor, ko dobimo kompliment?

Naš odziv na kompliment, ki nam ga nekdo nameni, je le en od signalov, ki kažejo na stopnjo naše samozavesti. Mnogi so mi doslej dejali, da veliko raje drugim namenijo kompliment in da jim je ob prejetem komplimentu rahlo nelagodno in neprijetno. Kadar nekomu namenimo kompliment, naj bo ta vedno iskren. In kadar ga prejmemo, poglejmo osebo, ki nam je kompliment namenila, v oči in se zanj zahvalimo. Ne dvomimo o iskrenosti komplimenta, ampak se zanj zahvalimo. Z nasmeškom na obrazu, se razume.

Danes vemo, da imamo vsi s sabo vedno mobilni telefon. Kakšna so pravila, ki se jih je treba držati v vsaki situaciji, ki so povezana s telefoni?

Največji izziv v današnjih časih predstavljajo ravno mobilni telefoni, ki na vsakem koraku kradejo preveč pozornosti. Ste se kdaj vprašali, kakšne signale oddajamo sogovornikom, ko med pogovorom pogledujemo v svoj mobilni telefon? Sogovorniku sporočamo, da je tisto, karkoli že beremo na mobilnem telefonu, bolj pomembno od tega, kar on govori. Nihče izmed nas se ne počuti prijetno, kadar je nekomu na “drugem mestu”, kajne? Naj nam bo mar, da se bodo sogovorniki v naši družbi dobro počutili.

Kje naj bo mobilni telefon med srečanjem?

Med poslovnimi ali zasebnimi srečanji pospravimo telefone z mize. Če pričakujemo nujen klic, vključimo možnost vibriranja v tihem načinu, sicer pa bomo klic vrnili, ko zaključimo s srečanjem. Posvetimo se ljudem in jim izkažimo spoštovanje. In ne, tudi »narobe« obrnjen telefon na mizi ne bo rešil ničesar, saj bomo vsake toliko pogledali na zaslon, da preverimo, kaj je novega in bomo pozornost preusmerili od sogovornikov ponovno k telefonu. Žalostni so prizori, kadar za mizo v kavarni vidim ljudi, ki so sicer fizično skupaj, ampak vsak zase v virtualnem svetu in praktično ne komunicirajo. Nič ni narobe, če uredimo kakšno nujno zadevo, naredimo fotografijo slastnega obroka, ampak potem pa se posvetimo ljudem. Pospravimo jih v torbico ali žep jakne. Ne tlačimo jih v zadnji žep hlač. Obrisi prevelikih telefonov, ki štrlijo iz žepov, niso ravno estetski.

Vsem, ki bi se radi naučili smernic sodobnega bontona, jim lahko najbolje pomaga z individualnim svetovanjem, ki ga prilagodi njihovim potrebam.

Kaj bi svetovali Nepremagljivim, ko se znajdejo v zadregi in ne vedo, kako odreagirati?

Nasvet, ki ga dam mnogim, kadar me to vprašajo, je, da natančno opazujejo in se s svojim vedenjem skušajo zliti z okolico. Zaradi neznanja bomo vedno izstopali iz množice. Prizadevam si, da bi ljudje izstopali iz mase zaradi poznavanja bontona in bi zablesteli. Vsi smo vzor nekomu in želim si, da bi bilo dobrih, profesionalnih in samozavestnih vzorov več. Poznavanje bontona nam daje svobodo, sproščenost in neverjeten občutek samozavesti, saj se bomo znašli v vseh situacijah in se izognili morebitnim zagatam. Poleg naših strokovnih znanj je treba poskrbeti za profesionalen nivo komunikacije in primerno pokazati najboljšo različico sebe. Zaključek in dobronameren izziv bi bil, da se vse Nepremagljive opremijo s temi znanji, saj bodo uspešno dosegale zastavljene cilje in bile na poti do njih neustavljive.

Kje vas lahko najdejo vsi tisti, ki bi o sodobnem bontonu radi izvedeli več?

Vsem, ki bi se radi naučili smernic sodobnega bontona, jim lahko najbolje pomagam z individualnim svetovanjem, ki ga prilagodim njihovim potrebam. Sicer pa v mesecu juniju pripravljam spletno delavnico »Z bontonom do samozavesti«, kjer bodo udeleženci izvedeli ogromno uporabnih nasvetov, ki nam pomagajo do samozavestnega vedenja, v katerikoli situaciji. Kliknite na povezavo www.akademijavrednot.si, kje boste našli vse informacije in moje kontaktne podatke.

Komentirajte

Differo d.o.o., 2020 Nepremagljiva.si - ISSN 2712-6285, vse pravice pridržane
Pogoji poslovanja - Piškotki

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Preberi več
Se strinjam