Obe sladici, pa naj bo kosilo pred tem še tako obilno, pri nas doma s krožnikov izgineta v trenutku. Panakota in creme brulee sta večni klasiki, preprosti, a še vedno lahko čutite njune polne okuse, predvsem pa ju lahko pripravimo kadarkoli, ne glede na letni čas in priložnost. Narejeni sta zelo hitro, lahko se poigravamo z okusi in uporabimo zelo podobne sestavine.
Panakota s sivko
Za panakoto si morate vzeti dobri dve uri časa. Lahko jo postrežemo z omako iz sadja ali čokolade. S panakoto skorajda ne morete zgrešiti, saj je lahka, okusna in jo lahko postrežete tudi po obilnem obroku. Recept pa je za 8 oseb (no, pri nas doma je to za 3).
Sestavine:
- 1 l sladke tekoče smetane
- 3 dcl polnomastnega mleka
- 150g sladkorja
- 20 g vanilijinega sladkorja ali strok vanilije
- 20 g sušene sivka ali ekstrakta po okusu
- 4 listi želatine
Priprava:
Tekočo smetano zavremo skupaj z mlekom in sladkorjem, dodamo vanilijin sladkor in sivko (ali kakšen drug ekstrakt, po okusu). Ko vsebina zavre, dodamo namočeno in odcejeno želatino in dobro premešamo. Nadevamo v modele in ohladimo.
Okrasimo po želji.
Creme brulee
Vem, da se creme brulee sliši kot zelo zapletena sladica, vendar ga v resnici sploh ni tako težko pripraviti. Z vami delim recept za 3 osebe.
Sestavine:
- 0,5 l tekoče sladke smetane
- 0,1 l mleka
- 5 rumenjakov
- 80 g sladkorja
- 20 g vanilijinega sladkorja
Priprava:
Vse sestavine dobro premešamo z metlico, maso precedimo, nadevamo v ognjevarne modele in pečemo približno 15 minut na 130 stopinj celzija. Ohladimo, pred serviranjem posujemo s sladkorjem in karameliziramo z gorilnikom (če ga nimate, to lahko storite tudi z zgornjim žarom). Creme brulee lahko okrasimo z različnimi omakami in svežim sadjem, poljubno pa lahko tudi v samo kremo dodajamo različne okuse.