Kaj pomeni verjeti v nekoga? Vedeti in biti prepričan, da bo partner, otrok, prijateljica, sodelavec/ka, … pripravljen in sposoben narediti tisto kar pričakujete.
Zaupate? Kaj pomeni zaupati?
Doživljanje zaupanja je pomembna veščina medosebnih odnosov. Webb in Worchel ga opišeta kot prepričanje, pričakovanje in občutek. Definicij zaupanja je veliko. Naštejmo nekaj pomembnejših pomenov:
- temelj za razvoj intimnih odnosov
- varno doživljanje ravno prave bližine drugega
- strategija za soočanje z negotovo prihodnostjo
- sinonim za sodelovanje ali sprejemanje tveganja
- pripravljenost delovati na podlagi besed, dejanj in odločitev drugih
- pozitivno ocenjevanje dejstva, da ima nekdo drug nadzor nad izidom
- sinonim za družbeni odnos – nekdo, ki zaupa, je prepričan, da bodo drugi delovali pošteno
- skladnost med tem, kar je povedano in kaj je storjeno
Kdaj zaupamo in kdaj ne?
Če doživljamo bližino z drugim kot varno, potem doživljamo zaupanje, sicer se bo vzbudilo nezaupanje. Kako in v kakšni meri bomo doživljali zaupanje ali nezaupanje je odvisno od predhodnih izkušenj. Čustvo zaupanja se ne sproži zgolj zaradi trenutne situacije, ampak so to pogosto tudi informacije, ki so shranjene v posameznikovem spominu. Če ima posameznik v preteklosti pozitivne izkušnje zaupanja, bo tudi odnose v sedanjosti doživljal bolj pozitivno in bo bolj zaupal, da se bodo dejanja in pričakovanja odvijala v želeni smeri. Posledično bo v njegovem čustvenem svetu tudi več prostora za doživljanje drugih pozitivnih čustev kot so veselje, ponos, hvaležnost, zanimanje, naklonjenost.
Koliko zaupamo?
Atribucijska teorija trdi, da medsebojno zaupanje temelji na oceni, koliko so drugi vredni zaupanja. Ko se srečujemo z ljudmi in vzpostavimo stik, začnemo ocenjevati, koliko jim zaupamo. Zaupanje gradimo na različnih temeljih, zato ima več ravni:
- Nezaupanje: imamo dokaze ali morda le občutek o nezanesljivosti, nepravičnosti ali prevari. Morda je sogovornik že izdali nas ali pa ljudi, ki jih poznamo in nima dobrega ugleda.
- Previdnost: nimamo dokazov o zanesljivosti, zato smo previdni. Zaupamo lahko šele, ko preverimo in zberemo več informacij. Lahko je tudi samo prehodno stanje.
- Optimizem: kljub temu, da še nimamo trdnih dokazov o zanesljivosti, zaupamo na podlagi predhodnih izkušenj. Smo še vedno previdni, pogojno zaupamo in nato preverjamo. Pozitivna izkušnja zaupanje poveča, prelomljene obljube vodijo k nezaupanju.
- Daj-dam: je dogovor o izmenjavi, ki se ozko osredotoča na transakcijo, pogosto brez upoštevanja zaupanja ali pa je zaupanje odvisno od koristi. Odnos je instrumentalen, začasen in se konča, ko se konča dogovor.
- Brezpogojno zaupanje: tudi če nimamo koristi skrbimo za drugega in se nanj lahko zanesemo. Zaupanje, ki je bilo »na preizkušnji« temelji na empatiji, odnos je globok, zavezujoč in trajen.
Nezaupanje…
Nezaupanje posameznika spodbuja, da se oddaljuje od ljudi in odnosa, da se zaščiti in prikrije svojo ranljivost. Nezaupanje se razvije, ko posameznik zaradi preteklih negativnih izkušenj razvije negativna pričakovanja in ne verjame več v pozitiven odziv s strani okolja. Nezaupanje ima tudi svojo ceno. Naštejmo samo nekaj posledic nezaupanja:
- zamujene priložnosti za spoznavanje novih ljudi, raziskovanje zanimivih tem, ustvarjanje, sodelovanje in odkrivanje novih prijateljev ….
- sumničenje povzroča tesnobo, neprijetne situacije, negotovost,…
- manipulacije s katero nadzorujemo ljudi
- nespoštovanje, ki se kaže kot poniževanje, diskreditiranje, maščevanje, nelojalnost,..
- nezadovoljstvo in izključenost v odnosih, ki niso več varni
- obstrukcija
Kako graditi zaupanje?
Zaupanje v odnosu je pomembno. Dr. Gottman, vpliven terapevt na področju odnosov, iz »The Gottman Institut« pravi, da se zaupanje gradi počasi in temelji na ideji »ureditve« (angl.: attunement) posameznika. Za graditev zaupanja priporoča šest ključnih načinov vedenja, ki jih je združil v kratico ATTUNE (uredi):
Awareness – ozaveščenost
Turning toward – osredotočenost
Tolerance – toleranca
Understanding – razumevanje
Non-defensive responding – neobrambna drža
Empathy – empatija
Zaupanje je dar…
Zaupanje je kvaliteta, ki si jo želimo pri sebi in tudi pri istih, ki so nam pomembni in jih imamo radi. Mehke obrazne poteze, sproščen pogled, v nasmeh dvignjeni kotički ustnic so znaki, ki dajo slutiti, da zaupamo in smo vredni zaupanja.
Komu boste danes zaupali vi:
- Otroku, ki v tem času zaključuje šolsko leto. Zaupajte, da ima vse tiste kvalitete, ki jih pričakujete.
- Partnerju, ki pride domov po napornem delovnem dnevu. Zaupajte, da bo poslušal in slišal.
- Prijateljici, ki ima družino. Zaupajte, da bo našla čas za skupno kavo.
- Sodelavki s katero si delita pisarno. Zaupajte, da bosta našli najboljše rešitve.
Zaupajte, ker s tem gradite odnos.
“Trust starts with truth and ends with truth.” ( Santosh Kalwar)

Drage moje! Ta članek je bil objavljen na mojem blogu še preden je postal spletno mesto, vendar sem ga obdržala, saj vam bodo informacije v njem vedno prišle prav! Hvala, ker nas spremljate, vaša Rebeka!