Zakaj je načrtovanje obrokov praktično

Čas je, da si olajšate življenje in si obroke pripravite vnaprej. To bodo zdravi in okusni obroki, ki bodo vedno na dosegu roke. 

S temi nasveti bo vaš jedilnik od zajtrka do večerje potekal bolj gladko. Zakaj bi morali pripravljati obroke? Pripravljanje obrokov se morda zdi veliko dela, vendar vam bo pozneje prihranilo veliko časa. Dobra izbira za pripravo obrokov so živila, ki bodo nekaj časa ostala v hladilniku in zamrzovalniku ter jih lahko pozneje dodate drugim receptom. Sesekljani piščanec in zelenjava ter narezano sadje so preproste ideje za pripravo obroka, vendar lahko z njimi veliko lažje (in hitreje) pripravite katerikoli dnevni obrok, če jih že imate pri roki. Samo pomislite, kako hitro bo kuhano kosilo, če boste imeli vnaprej pripravljenih nekaj skodelic sesekljane čebule! Na začetku tedna lahko pripravite tudi jedilnike za načrtovanje obrokov, tako da lahko načrtujete uporabo preostalih sestavin iz enega obroka pri naslednjem. Načrtovanje obrokov vam ne prihrani le časa, temveč lahko pomaga tudi vašemu proračunu, saj zmanjša količino zavržene hrane.

Priprava obroka za zajtrk

Načrtovanje obrokov za zajtrk je eden od najlažjih načinov, kako si olajšati naporna jutra. Z malce načrtovanja lahko poskrbite za hitre in enostavne zajtrke za jutri, do konca tedna ali celo čez mesec ali dva, saj lahko pripravite ovsene kosmiče za čez noč in zajtrke iz zamrzovalnika.

Ovseni kosmiči so najlažja rešitev

Če se želite pripraviti na jutrišnji dan, poskusite z ovsenimi kosmiči za čez noč. Ovseni kosmiči čez noč so eden najhitrejših in najlažjih načinov jutranjega uživanja. Zmešajte ovsene kosmiče, mleko ali grški jogurt in sadje po želji ter jih čez noč pustite v hladilniku. Ko pride čas za zajtrk, dodajte še cimet ali med in se lotite jedi. Kot dodaten bonus lahko nekateri recepti za ovsene kosmiče čez noč ostanejo v hladilniku še nekaj dodatnih dni – nekateri zdržijo tudi do 3 dni, zato lahko danes pripravite veliko porcijo in uživate v ovsenih kosmičih polovico tedna.

Če jih želite pripraviti za daljše obdobje, jih zamrznite! Presenečeni boste nad raznolikostjo živil, ki jih lahko pripravite zdaj in jih shranite v v skrinjo ter jih pozneje uživate za zajtrk. Palačinke, ovsene kosmiče, smutije, zavitke in celo nekatere vrste peciva lahko do nekaj mesecev hranite v zamrzovalniku in jih pozneje pogrejete za zajtrk. Vedno seveda preverite, kako dolgo bo posamezno živilo zdržalo. Tudi o tem bomo danes govorili.

Priprava obroka za kosilo

Ne glede na to, ali kosite doma ali v službi, se splača vključiti čas kosila v jedilnik za načrtovanje obrokov. Nekatere od naših najljubših idej za kosilo, ki jih pripravimo vnaprej, vsebujejo dodatne sestavine iz večerje prejšnjega dne. Če iščete ideje za načrtovanje obrokov za dve osebi ali več, pripravite dvojno serijo večerje, ki jo lahko naslednji dan pripravite kot okusen opoldanski obrok.

Ne zavrzite ostankov večerje

Če se želite pripraviti na naslednji dan, načrtujte, da boste ostanke prejšnjega večera naslednji dan uporabili za kosilo. Številne recepte, ki zahtevajo narezanega piščanca ali svinjino, lahko pripravite in shranite v hladilniku že večer prej, tako da zjutraj na poti skozi vrata vzamete le posodico s kosilom, v katerem boste uživali v službi.

Za zdrave ideje za načrtovanje obrokov, ki bodo trajali ves teden, sestavine plastite tako, da se kasneje ne bodo razmočile, ali pa ločite različne sestavne dele kosila, da jih lahko sestavite pozneje (običajno je dobro, da na primer solatni preliv zapakirate v ločeno posodo). Pri nekaterih receptih za načrtovanje obrokov, kot je na primer skodelica domačih rezancev, lahko uporabite ostanke sestavin in jih skupaj shranite za nekaj dni, da jih lahko uživate za kosilo drug dan.

Priprava obroka za večerjo

Ustvarjanje jedilnika z idejami za zdravo pripravo obrokov za večerjo je lažje, kot si morda mislite! Seveda lahko vedno pripravite in zamrznete enolončnice, ki jih boste pozneje pogreli, vendar tudi pri iskanju idej za načrtovanje obrokov za družine niste omejeni samo na enolončnice. Imamo veliko receptov za velike porcije, ki jih lahko pripravite in naredite vnaprej, da lahko uživate v napornem delovnem večeru. Pripravite lahko tudi nekaj zdravih obrokov, da jih boste imeli pri roki in ne boste naročili pice, ampak boste po napornem dnevu uživali v zdravem obroku.

Marinada je odlična izbira, ko gre za večerje

Za pripravo obroka za naslednji dan poiščite recepte z dolgim časom mariniranja pred kuhanjem. Številne jedi, ki zahtevajo marinado, imajo razpon časa, v katerem se lahko namakajo (na primer od 2 do 24 ur), zato lahko recept pripravite v nedeljo, da bo v ponedeljek pripravljen za žar ali pečico. Podobno kot pri nekaterih idejah za pripravo obroka za kosilo lahko uporabite tudi ostanke, kot je na primer narezan piščanec, ki vam je ostal odprejšnjega večera. 

Če želite pripraviti obroke za naslednji teden (ali celo nekaj mesecev), poiščite recepte za zamrzovalnik. Obstaja veliko receptov za pečenje, ki jih lahko pripravite vnaprej, nato pa jih pred serviranjem spečete. Tudi juhe in enolončnice so lahko primerne za zamrznitev za nekaj mesecev – vse, kar morate storiti, je, da jih vzamete iz zamrzovalnika in pustite, da se pred serviranjem skuhajo do tople, mehurčkaste popolnosti.

Hrana, ki jo lahko pripravite vnaprej

Nekatere jedi lahko v celoti pripravite vnaprej, nato pa jih pogrejete, ko jih potrebujete za hitro večerjo v stiski. Predhodno lahko pripravite tudi solate, in sicer tako, da vnaprej operete in sesekljate vse sestavine, pripravite preliv, jih ločeno zapakirate in nato združite, ko ste pripravljeni za serviranje. Pri nekaterih receptih, ki jih pripravite vnaprej, kot so na primer enolončnice, morate vse sestavine za enolončnice skuhati in združiti vnaprej, nato pa jih preprosto potegniti iz zamrzovalnika in segreti, ko jih potrebujete za večerjo. Več nasvetov o tem, katera živila so najprimernejša za zamrzovanje pa pozneje, saj lahko le ta izgubijo nekaj svojega okusa in teksture.

Več nasvetov za pripravo obrokov

Že dodatna ura ali dve, ki ju porabite za sekljanje, rezanje in pečenje na začetku tedna, vam lahko prihrani veliko časa. Če želite pripraviti hitre in zdrave obroke, upoštevajte te preproste nasvete za pripravo obrokov, da boste imeli zdrave sestavine pri roki ves teden. Kaj lahko pripravite vnaprej:

Zelenjavo popecite vnaprej in jo shranite v hladilniku. Nekateri dobri kandidati so rdeča pesa, zlati krompir, rdeči krompir, sladki krompir, cvetača, brokoli in korenje. Čez teden jih dodajte solatam ali jih uporabite kot hitro in zdravo prilogo.

Popecite celega piščanca ali na žaru pecite svinjsko ribico ali steak. Meso narežite na koščke ali rezine, shranite v hladilniku in ga čez teden dodajte juham, solatam in sendvičem.

Vnaprej sesekljajte ali narežite nekaj zelenjave, na primer sladko papriko, gobe in rdečo čebulo. Uporabite jih za pripravo ocvrtega krompirčka, solat in tortilj ali pa jih na hitro prepražite in postrezite z jajcem za hitro večerjo.

Vnaprej pripravite trdo ali mehko kuhana jajca za dodajanje v solate in druge recepte. Oboje lahko tudi olupite in shranite v hladilniku. Trdo kuhana jajca bodo zdržala do 7 dni, mehko kuhana pa do 3 dni.

Za vse solate pripravite veliko količino solatnega preliva. Sestavine pretresite skupaj v kozarcu s pokrovom in jih shranite v hladilniku. Uporabite lahko tudi prazen kozarec za vlaganje. Če ste brez idej, poskusite s tem receptom: Zmešajte 1/2 skodelice oljčnega olja, 1/4 skodelice rdečega vinskega kisa, 2 žlici gorčice, 1/2 žličke soli in 1/4 žličke črnega popra.

Živila iz zamrzovalnika

Pri pripravi obrokov izkoristite zamrzovalnik! Podvojite, ali potrojite serije omak, žit ali celo mesnih kroglic, nato pa presežke shranite v zamrzovalnik za pozneje. Upoštevajte te nasvete za segrevanje in shranjevanje:

Žita: Zelo enostavno je vnaprej pripraviti veliko porcijo riža ali kvinoje. V zamrzovalniku jih lahko hranite do 6 mesecev, ko jih boste želeli uporabiti, pa jih pogrejte v mikrovalovni pečici ali v ponvi s kančkom vode.

Mesne kroglice: Mesne kroglice se morda ne zdijo kot hrana za zamrzovalnik, vendar je njihova priprava vnaprej odličen način, da si pripravite naslednji krožnik špagetov in mesnih kroglic. Ko so pečene, jih lahko v posodah za zamrzovanje shranjujete do 3 mesece. Počasi segrevajte v omaki, pokrito, na srednje nizki temperaturi približno 10 minut.

Paradižnikova omaka: Tako kot mesne kroglice bo tudi dodatna paradižnikova omaka odlično zamrznjena. V ponvi na štedilniku jo lahko v nekaj minutah segrejete, v zamrzovalniku pa ostane sveža do 3 mesece.

Zeliščna omaka: V plastičnih vrečkah za zamrzovanje ali v posodicah za ledene kocke zamrznite domači pesto ali druge zeliščne omake. Če uporabljate pladenj za ledene kocke, kocke zamrznjene omake prenesite v vrečko za zamrzovanje, ko so popolnoma zamrznjene. Ne glede na to, katera zelišča uporabljate, bo omaka zdržala do 3 mesece.

Nasveti za pripravo brez sekljanja

Sekljanje in rezanje lahko hitro postaneta eden od najbolj zamudnih delov vsakega obroka. Zagotovo se splača, da nekaj tega dela opravite vnaprej, vendar se mu lahko tudi popolnoma izognete, če si priskrbite ta živila, ki jih ni treba sekljati. Nekaterih ni treba sekljati, kot je na primer biserna čebula, druge, kot je sladka paprika, pa lahko v trgovini najdete že nasekljane.

Kaj zamrzniti?

V zamrzovalnik lahko spravite:

  • Mešano jagodičevje
  • Mango
  • Temne sladke češnje
  • Ananas
  • Kuhane, na kocke narezane piščančje prsi
  • Cela biserna čebula
  • Sesekljana čebula
  • Sesekljana paprika
  • Brokoli, korenje in cvetača
  • Paprika
  • Mešana zelenjava, kot je koruza, grah, korenje, fižol in stročji fižol

V hladilnik lahko spravite:

  • Zelenjavo, kot so cvetača, sladki krompir in brokoli
  • Predhodno sesekljana čebula
  • Predhodno sesekljana paprika
  • Predhodno narezane bučke
  • Česnova pasta
  • Mleti ingver
  • Brokoli
  • Na kocke narezana maslena bučka
  • Paradižnik
  • Narezane gobe
  • Rezine jabolk
  • Korenček 
  • Grozdje in melona, narezana na kocke ali rezine
  • Predhodno oprana špinača, ohrovt, zelena in tradicionalne solate
  • Predhodno narezano zelje
  • Zelo pusto mleto goveje meso, puran in piščanec
  • Pusto meso za dušenje
  • Piščančje in puranje klobase
  • Piščančje fileje, prsi in stegna
  • Slanino in surovo šunko ter svinjske kotlete
  • Različne sire, narezane ali naribane (vključno s svežo mocarelo)
  • Svežo salso in humus
  • V shrambo lahko spravite:
  • Zelenjavo v pločevinkah brez dodatka soli, vključno z bučami
  • Salso v plastenkah
  • Olive in artičoke v pločevinki
  • Pečeno rdečo papriko v embalaži
  • Rezane in sesekljane oreščke
  • Omako za testenine v embalaži
  • Polnovredna žita
  • Fižol, grah in lečo v pločevinkah
  • Krompir
  • Čebulo in česen
  • Kruh, ki naj bo v vrečki, da se ne posuši

Komentirajte

Differo d.o.o., 2020 Nepremagljiva.si - ISSN 2712-6285, vse pravice pridržane
Pogoji poslovanja - Piškotki

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Preberi več
Se strinjam