Nepremagljive beremo: Jorge Bucay, Ljubiti z odprtimi očmi

Tokrat predstavljam knjigo, ki mi jo je leta 2012, ko je izšla v slovenščini in je njen avtor prvič obiskal Slovenijo, podpisal sam Bucay. Še vedno jo rada prebiram. Mislim, da bi jo vsakdo moral imeti na svoji nočni omarici …

Ali pa vsaj tisti, ki mu v ljubezenskem življenju kadarkoli kjerkoli, četudi le malce, zaškripa. Ki je poročen, ločen ali samski. Ki rad bere ali pa tudi ne. Tale ljubezenski romanček, ki je zraven tudi čudovit poljudno-znanstveni priročnik o partnerstvu in pasteh ljubezenskih odnosov, se bere hitro, lahkotno in obenem da misliti. Dobitna kombinacija, zagotavljam!

Pogled na ljubezen, ki lahko spremeni naš odnos

Izjemno prodoren, dobesedno slaven argentinski psihoterapevt mi je v intervjuju, ki sem ga imela čast narediti z njim pred slabim letom, zaupal, da je v svoji ordinaciji opazil, da so prav zgodbe tiste, s katerimi se lahko ljudje poistovetijo in tako lažje sprejmejo in spremenijo nekaj v svojem življenju. Tudi njegov roman sestavljajo zdravilne zgodbe, v katerih se lahko najde vsak/-a od nas. Čeprav so zgodbe strnjene v berljiv roman o hrepenenju dveh, ki se v resnici ne poznata, so vsi njuni dvomi in pomisleki razloženi strokovno, a vseeno izjemno berljivo. 

Tokrat podajam nekaj odlomkov iz strokovnega dela knjige, ki so dali misliti meni.

»Če se želita pogovoriti dve osebi, od katerih ena gleda na reči z logičnega vidika, druga pa z izkustvenega, je srečanje nemogoče. To je tako, kot da bi se pogovarjali v dveh različnih jezikih, saj se spopadata dva vidika. Za uspešen pogovor moramo najprej ugotoviti, s katerega zornega kota naš sogovornik gleda na težavo, kako dojema samega sebe in nas.«

Vsak partner na drugega projicira tiste lastnosti, s katerimi se zapira. Ko svoje nerazrešene spore prenaša v zvezo.

»Vsak partner na drugega projicira tiste lastnosti, s katerimi se zapira. Ko svoje nerazrešene spore prenaša v zvezo, je prepričan, da je partner tisti, ki ni dovzeten za dialog. Prepričan je, da je drugi tisti, ki mu v svoji togosti ne pusti zraven.  Če take okoliščine prebrodimo v dvoje in z obilo ljubezni, si lahko pokažemo, kaj čutimo, ko se partner oddaljuje in se zapira, namesto da vzrojimo nad njegovim vedenjem. Prisluhniti moramo, s čim partnerju povzročamo bolečino, ki ga požene v beg.«


»Izziv skupnega življenja se skriva v sprejemanju drugačnega pogleda na svet, ki ga lahko vključimo v svoj pogled. Odpreti se moramo novim načinom razmišljanja, drugačnim pristopom k spoprijemanju z življenjem. Ljubezen se začne šele takrat, ko zares odkrijemo in spoznamo svojega partnerja. Ko oseba pred nami ni več le ideja o tem, kaj bi moral človek biti, temveč je to nekdo drugi, ki me vedno znova preseneča s svojo edinstvenostjo. Tam se začne ljubezen: s presenečenjem, z odkritjem … Če nasprotno poskušamo partnerja stlačiti v svoje stare predstave, nismo za to zvezo naredili nič. Vsaj nič ‘ljubečega’. Biti odprt za ljubezen pomeni biti odprt za novosti … Ljubiti pomeni odpreti se resničnosti.« 

Na kratko o knjigi:

Ko marketinški strokovnjak Roberto prejme elektronsko sporočilo, namenjeno Fredyju, ga brez pomislekov izbriše. Toda Laurina sporočila za Fredyja še naprej prihajajo v njegov poštni predal in Roberto začne brati njeno pošto – psihoterapevtka Laura skupaj s Fredyjem piše knjigo o čudežu ljubezni in zaljubljenosti, o možnostih trajanja zveze, o veri v ideale, pa tudi o pomanjkanju ljubezni in spreminjanju očaranosti v zavist. Presenečeni Roberto z vsakim sporočilom vse globlje tuhta o lastnih ljubezenskih izkušnjah. Opogumljen z Laurinim strokovnim znanjem in izkušnjami ter pod krinko spletne anonimnosti Roberto prevzame Fredyjevo identiteto in začne pod Fredyjevim imenom odgovarjati Lauri, vedno bolj prevzet nad njo in mislijo o njuni ljubezni …

Knjigo Ljubiti z odprtimi očmi je napisal Jorge Bucay

Argentinski pisatelj in psihoterapevt dr. Jorge Bucay, ki poskuša živeti tako, kakor svetuje v knjigah in na predavanjih. V Sloveniji smo doslej izdali trinajst njegovih knjig: Ti povem zgodbo?, Ljubiti z odprtimi očmi, Zgodbe za razmislek, Ti povem še eno zgodbo?, To ni žalostna zgodba, štiri knjige v zbirki Kažipoti (Pot samoodvisnosti, Pot srečanja, Pot solza, Pot sreče), Želim si, Najlepše pravljice, da se bolje spoznamo in Še več najlepših pravljic, da se bolje spoznamo ter otroška (primerna tudi za odrasle): Priklenjeni slon. Vse so velike uspešnice. Z obiskom in pogovori po Sloveniji je očaral tudi naše Nepremagljive in bralce, ki so se lahko na lastne oči in ušesa prepričali o njegovem strokovnem znanju, ki ga odlično ubesedi skozi zgodbe. 

Jorge Bucay se je rodil leta 1949 v Buenos Airesu, kjer je diplomiral iz medicine in se specializiral za področje psihičnih bolezni. Kot psihiater in psihoterapevt je delal v več bolnišnicah in ordinacijah, predaval, gostoval v radijskih oddajah in imel celo lastno oddajo na televiziji. Zdaj svoj čas posveča branju in pisanju, predavanjem ter družini in prijateljem. Njegove knjige so prevedene v približno 25 jezikov in so med najbolje prodajanimi v več kot 30 deželah sveta. Živi med Malago v Španiji in Buenos Airesom v Argentini. Je rojeni pripovedovalec zgodb in svet mu vse bolj priznava vlogo pionirja na področju zdravljenja s pripovedovanjem zgodb. Uspeh, ki ga žanje po vsem svetu, je rezultat številnih in raznolikih vplivov, podjetniškega znanja in trdega dela. V njegovih knjigah odseva izjemna modrost, ki jo je pridobil s proučevanjem svetovnih tradicij pripovedovanja zgodb, lastnimi izkušnjami in dolgoletnim delom s pacienti.

Komentirajte

Differo d.o.o., 2020 Nepremagljiva.si - ISSN 2712-6285, vse pravice pridržane
Pogoji poslovanja - Piškotki

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Preberi več
Se strinjam